Sopky na Slovensku

Home / Sopky na Slovensku

Sopky na Slovensku – 1. časť

Dokázali by ste si predstaviť, ako vyzeralo miesto, kde žijete, pred tisíckami rokov? Počítali sme ale v miliónoch rokov. Vrátili sme sa do čias, keď sa Zem formovala do dnešnej podoby a výraznú úlohu pri tom zohrala sopečná činnosť. V druhá časť bola zameraná na našu najmladšiu vyhasnutú sopku Pútikov vŕšok.

Sopky na Slovensku – 2. časť

Slovensko je krajinou vyhasnutých sopiek. V blízkosti obce Tekovská Breznica v Žarnovickom okrese sa v nadmorskej výške 432 m n.m. nachádza kopec, ktorý odpradávna volajú Pútikov vŕšok. Toto meno dostala aj najmladšia sopka v strednej Európe. Záujem o geoparky u nás je ešte v plienkach. Aj preto bol v tretej časti predstavený ďalší z nich. V prvom rade bola táto časť venovaná vulkanickej činnosti. Dozvedeli sme sa či by sa na našom území mohla v budúcnosti prebudiť nejaká sopka.

Sopky na Slovensku – 3. časť

Na mnohých miestach Slovenska nájdete pozostatky sopečnej činnosti. Ak sa lepšie pozriete, zistíte, že okolo vás nie sú len také obyčajné kamene a skaly. Marek Lancoš hovoril nielen o sopkách na našom území a nielen o tých vyhasnutých. Čo sa týka mesta Neapol – známe sú dve veľmi silné explózie. Prvá sa tam stala pred 35 000 rokmi, druhá pred 12 000 rokmi. Štvrtá časť sa venovala vulkanickej činnosti na východe Slovenska.

Sopky na Slovensku – 4. časť

Boli ste už na výlete vo Vihorlatských, Slanských či Kremnických vrchoch? Sú to pohoria sopečného pôvodu, ktoré majú svoje nezameniteľné čaro. Dozvedeli sme sa viac aj o nebezpečenstvách, ktoré priťahujú ľudí priamo na aktívne sopky. Pán Šimon sa podelil o ďalšie zážitky z aktívnych sopiek. A celý príbeh sa uzavrel rozprávaním o najnebezpečnejšej sopke na Zemi.

Sopky na Slovensku – 5. časť

Slovensko, krajina vyhasnutých sopiek – o tom hovoril Marek Lancoš a snažil sa priblížiť, čo sa na našom území dialo pred miliónmi rokov. V záverečnej časti sme sa ešte zamysleli nad otázkou, aká môže byť budúcnosť našej planéty.